ارتودنسی دندان در بارداری

ارتودنسی دندان در بارداری

آیا ارتودنسی دندان در زمان بارداری امکانپذیر است؟

سوالی که این روزها ذهن بانوان باردار را درگیر می کند این است که آیا ارتودنسی در دوران بارداری امکانپذیر است یا خیر. در صورتی که امکانپذیر است چه ملاحظاتی نیاز است؟

طبق توصیه دندانپزشک زیبایی بهتر است خانم هایی که قصد بارداری دارند یا باردار هستند  درمان ارتودنسی دندان را انجام ندهند و در صورتی که در حال انجام درمان ارتودنسی هستند بهتر است که باردار نشوند.

ارتودنسی-دندان-در-بارداری

ارتودنسی-دندان-در-بارداری

به چه دلیل بهتر است خانم های باردار ارتودنسی دندان انجام ندهند؟

زیرا دندانپزشک زیبایی برای انجام درمان ارتودنسی دندان نیاز دارد تا یک سری گرافیک هایی را به صورت دوره ای تهیه کند که این گرافیک ها به منظور بررسی روند درمان مورد استفاده قرار می گیرند  و چون در زنان باردار جنین در حال تکامل است و احتمال بروز عوارضی در جنین وجود دارد تاکید می شود که بهتر است به خصوص در سه ماهه اول بارداری از تهیه رادیوگرافی ها اجتناب کنند.

در طول بارداری یک سری تغییرات هورمونی در بدن صورت می گیرد که این تغییرات هورمونی سبب افزایش التهاب لثه ، سخت تر شدن بهداشت دهان و دندان  و احتمال بروز عوارضی مانند پوسیدگی دندان ها یا مشکلات لثه و استخوان اطراف دندان ها خواهد شد.

دکتر ارجمند دندانپزشک زیبایی در تهران – فلوشیپ ایمپلنت – مسترشیپ زیبایی با تجربیاتی که در اختیار دارد می تواند از بهترین روش ها که متناسب با شرایط بیمار باشد بهترین مشاوره در زمینه دندانپزشکی به بیماران بدهد و لبخندی زیبا را به بیمار خود ارائه دهد . همچنین شما عزیزان می توانید با شماره های 22556267-22587503 جهت وقت دهی و مشاوره تماس حاصل نمائید.

بنابریان در صورتی که بیماری قصد بارداری دارد یا باردار است بهتر است ارتودنسی ددندان را انجام ندهد تا وقتی که بارداری تمام شود.

در صورتی که بیمار در حال ارتودنسی دندان به خصوص ارتودنسی ثابت می باشد و اکنون باردار شده است مطابق نظر دنانپزشک زیبایی نیاز است یک سری ملاحظات را رعایت کنند:

  • از تهیه رادیوگرافی ها در تمام دوران بارداری به خصوص سه ماهه اول بارداری پرهیز کنند.
  • خانم های باردار لازم است بهداشت دهان و دندان خود را بیش از یک بیمار عادی ارتودنسی رعایت کنند.
  • به طور منظم از نخ دندان، مسواک و دهانشویه استفاده کنند.

مراقبت های پس از درمان ارتودنسی دندان چیست؟

پس از ارتودنسی دندان هم مانند هر عمل دیگری نیاز است مراقبت هایی از سمت بیمار صورت گیرد تا ماندگاری و کیفیت بالاتری داشته باشد. مراقبت های پس از ارتودنسی دندان عبارتند از:

  • تا 72 ساعت پس از ارتودنسی ممکن است درد خفیفی داشته باشید به این منظور دندانپزشک زیبایی پیشنهاد می کند تا بیمار در چند روز اول از غذاهای نرم تر و خنک استفاده کند تا درد کمتر شود. همچنین از جویدن خوراکی های سفت مانند بادام و فندق خودداری کنید.
  • بیمار در صورتی که نیاز دارد از قرص مسکن استفاده کند بهتر است از استامینوفن استفاده کند.
  • بهداشت دهان و دندان باید به طور کامل رعایت شود زیرا هر نوع التهابی می تواند باعث افزایش دد در دندان ها شود.
  • استفاده از نخ دندان، مسواک و دهانشویه در چند روز اول به طور منظم توصیه می شود.
  • در صورتی که ورزش می کنید مراقب باشید به ناحیه صورت و دندان ها ضربه ای وارد نشود.
  • اگر دستگاه ارتودنسی شما متحرک می باشد در زمان هایی که استفاده نمی کنید داخل جعبه مخصوص آن قرار دهید تا آسیبی نبیند.

تعدادی از خدمات دکتر ارجمند دندانپزشک زیبایی در تهران به این شرح هستند:

ایمپلنت دندان

بلیچینگ دندان

کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هجده =